drukuj

Apator Toruń - Apator Ostaszewo

Janusz Niedźwiecki, prezes Apatora

Fot. Marcin Łaukajtys

To już pewne. Jedna z najbardziej kojarzonych firm z naszym miastem - Apator - przeniesie produkcję do Ostaszewa. Miasto jednak Apatora nie straci.

Brzmi absurdalnie? Tylko pozornie. W gruncie rzeczy to bardzo mądrze zaplanowana operacja. Ale po kolei.
Copernicus w miejscu Apatora
Apator to grupa kapitałowa dziewięciu firm, które zajmują się szeroko rozumianym opomiarowaniem wszystkich mediów, sprzętem elektronicznym, zabezpieczeniami elektrycznymi etc... Główna siedziba i zakład produkcyjny od la 60-tych poprzedniego wieku stoją przy ulicy Żółkiewskiego. Dzisiaj hale Apator i tak zajmują tylko część powierzchni sprzed lat. Dzisiejsza Galeria Copernicus istnieje na gruntach, które kupiła właśnie od Apatora. Wcześniej były tutaj hale produkcyjne, które stały się firmie niepotrzebne. I właśnie z Galerią Copernicus powiązana jest przyszłość toruńskiej firmy Apator, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wczoraj Janusz Niedźwiecki, prezes grupy Apator podpisał umowę z generalnym wykonawcą nowej fabryki, którą firma uruchomi w Ostaszewie na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Apator na przeprowadzce produkcji zrobi świetny interes: przeniesie się z centrum Torunia do Strefy, gdzie może liczyć na duże ulgi podatkowe, jak każdy inwestujący tam inwestor.
Za pieniądze ze sprzedaży nowa siedziba
Stare, wysłużone budynki fabryczne zamieni na zbudowane od podstaw i spełniające współczesne standardy hale w Ostaszewie, gdzie Apator kupił już działkę o powierzchni ponad pięciu hektarów. Całość sfinansuje ze sprzedaży terenu, który obecnie zajmuje. Inwestycja pochłonie około 30 milionów złotych. Działki przy ulicy Żółkiewskiego kupi od Apatora firma, do której należy Galeria Copernicus. Dzięki temu właściciel Galerii Copernicus będzie mógł rozbudować centrum handlowe. Po rozbudowie Copernicus będzie większy o 24 tysiące metrów kwadratowych: 19 tysięcy metrów powierzchni sprzedaży i 5 tysięcy metrów przestrzeni publicznej.
Powstanie nowy, wielopoziomowy parking, a łączna powierzchnia Galerii Copernicus zwiększy się do 55 tysięcy metrów kwadratowych.
Galeria Copernicus nie chcąc stracić dzisiejszej pozycji lidera na rynku centrów handlowych w Toruniu musi się rozbudować. Jeszcze w tym roku klientów przyjmie Toruń Plaza (w miejscu stadionu Apatora). Rok później klientów ma zaprosić Solaris Center (w miejscu Uniwersamu), a dwa lata później Karawela Toruń, która powstanie na terenie dawnego Polchemu.
Siedziba w Toruniu
Przeniesienie produkcji Apatora z Torunia do Ostaszewa nie oznacza, że Toruń straci tę firmę. Siedziba zarządu, a więc i podatki zostaną bowiem w Toruniu. Biurowiec Apatora przy ulicy Żółkiewskiego zniknie jednak z powierzchni ziemi, za to powstanie całkiem nowy, kawałek dalej przy ulicy Curie - Skłodowskiej.

Nowy zakład dla Apatora zbuduje toruński Marbud, który na teren budowy wejdzie w czerwcu. Prace mają potrwać do marca przyszłego roku. Dwa miesiące później cała produkcja będzie już przeniesiona z Torunia do Ostaszewa. W tym momencie do pracy będzie się mógł wziąć właściciel Galerii Copernicus, który uporządkuje teren i rozpocznie rozbudowę centrum handlowego i budowę parkingu podziemnego.

Zdjęcia

  • Janusz Niedźwiecki, prezes Apatora

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać