drukuj

Bramy miejskie w Toruniu. Co o nich wiesz?

Brama Klasztorna

Fot. torun.pl

Będąc w centrum miasta nie sposób ich nie zauważyć. Piękne, zabytkowe bramy od około VII wieków wpuszczają ludzi do grodu Kopernika. Niegdyś było ich osiem. Do naszych czasów przetrwały tylko trzy: Mostowa, Żeglarska i Brama Klasztorna. Skąd się tu wzięły? Do czego służyły? Jaka jest ich historia?
Do średniowiecznego Starego Miasta Torunia prowadziło 8 bram: od strony Wisły - Klasztorna, Żeglarska, Łazienna i Mostowa, od wschodu, czyli od strony Nowego Miasta Torunia - Paulińska i Kotlarska, od zachodu Brama Starotoruńska (okolice dzisiejszego skrzyżowania ulic Pod Krzywą Wieżą i Kopernika), a od północy Chełmińska (na wysokości skrzyżowania ul. Chełmińskiej z Fosą Staromiejską).

W systemie murów obronnych starego Torunia na uwagę zasługuje też kilka baszt obronnych o oryginalnych nazwach: Koci Łeb, Gołębnik, Monstrancja, a także Krzywa Wieża - odchylona od pionu o 1,4 m.

Obwarowania Nowego Miasta Torunia były znacznie skromniejsze - od strony południowo-wschodniej wznosiły się mury i Brama św. Jakuba, a głównym wjazdem do miasta od wschodu była Brama św. Katarzyny (skrzyżowanie dzisiejszej ul. Św. Katarzyny i ul. Szumana).

Do dzisiaj spośród średniowiecznych, toruńskich bram zachowały się trzy: Klasztorna - której nazwa pochodzi od nieistniejącego klasztoru i kościoła p.w. Ducha Św., Brama Żeglarska - Toruń był przez wiele stuleci portem wiślanym - i Mostowa, upamiętniająca swą nazwą istnienie w tym miejscu XV-wiecznego, drewnianego mostu na Wiśle, spalonego w 1877 r. Natomiast bramy Paulińska, Kotlarska, Starotoruńska, Chełmińska, św. Katarzyny i św. Jakuba zostały wraz z przyległymi murami rozebrane w XIX w.

Brama Mostowa


Brama Żeglarska


Źródło: torun.pl/pl/turystyka 
Współpraca: Źródło: torun.pl/pl/turystyka

Zdjęcia

  • Brama Klasztorna
Moje Miasto Toruń, to serwis społecznościowy, który jednoczy mieszkańców Torunia. Piszemy o tym co nas boli, cieszy oraz dzielimy się więcej »
redakcja
Autor:redakcjagg: GG109330

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
KMARK53
KMARK53 wt., 2012-11-27 12:17

  Większość tych budowli to

  Większość tych budowli to obiekty militarne, które w wyniku udrożnienia i przystosowania miasta do ery tramwajów i samochodów zostały rozebrane. Ofiarą padły przede wszystkim średniowieczne mury obronne, bramy i baszy, które były już niepotrzebne. Te które ocalały i tak przebudowano lub dokonano korekt....

romsal
romsal śr., 2012-11-28 20:28

Bramy miejskie w Toruniu.

Ciekawe ujęcia istniejących bram miejskich.
Ze źródeł do których dotarłem, wynika, że funkcjonowała jeszcze jedna brama - Brama Prawa zwana też Główną. Znajdowała się u wylotu obecnej ulicy Prostej.
No i dochodzi prawdopodobnie jeszcze jedna brama, na razie bez nazwy. Jej pozostałości odkopano w 2009 roku podczas modernizacji ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi. Tym samym byłaby to czwarta brama nowotoruńska. Brama ta stała u wylotu ulicy Wielkie Garbary naprzeciwko staromiejskiej Bramy Kotlarskiej.

tst
tst ndz., 2013-10-20 12:56

Bram w średniowiecznym

Bram w średniowiecznym Toruniu było 12 lub 13, ale nie 8: http://www.turystyka.torun.pl/art/68/bramy.html