drukuj

Jak pomóc osobom bezdomnym?

Jak pomóc osobom bezdomnym?

Fot. sxc.hu

Miasto oferuje bardzo dużą pomoc bezdomnym osobom przebywającym na terenie Torunia. Przeczytajcie, gdzie mogą uzyskać wsparcie, gdzie ich skierować, kogo powiadomić.
Z danych zbieranych przez pracowników socjalnych wynika, że w Toruniu w skali roku przebywa około 450 osób bezdomnych. Tyle osób skorzystało w 2010 roku z różnych form pomocy. Liczba ta zmienia się w zależności od pory roku, sytuacji materialno-bytowej, ofert rynku pracy czy liczby osób opuszczających zakłady karne. Szacuje się, że jednorazowo na terenie Torunia jest ok. 170-190 osób, przeważnie mężczyzn.

Tej zimy na bezdomnych w Toruniu czeka 235 miejsc. Potrzebujący dostają także ciepłe posiłki, odzież, lekarstwa, środki opatrunkowe. Poza tym pracownicy socjalni MOPR oraz schroniska dla mężczyzn, Straż Miejska i policja monitorują środowisko bezdomnych. W miejscach użyteczności publicznej, instytucjach oraz organizacjach pozarządowych kolportowane są ulotki zachęcające do korzystania z pomocy, zawierające przydatne adresy itp.

Apelujemy do mieszkańców Torunia o przekazywanie do MOPR, policji lub Straży Miejskiej informacji o miejscach pobytu bezdomnych – mówi rzecznik prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu Olga Okrucińska. - Zgłoszenia można dokonywać telefonicznie pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub 112.

Warto wiedzieć:

W tym roku bezdomni mężczyźni będą mogli przeżyć zimę w znacznie lepszych warunkach. 27 września w dawnych koszarach przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 82/84 zostało dla nich otwarte nowe schronisko. Placówka jest częścią powstającego Zespołu Usług Społecznych. W nowej siedzibie podopieczni mają do dyspozycji pokoje cztero- i pięcioosobowe, pokój doraźnej pomocy pielęgniarskiej i medycznej, świetlicę, jadalnię z kuchnią, pomieszczenia porządkowe, pralnię, suszarnię i magazyny bielizny. Budynek ma centralne ogrzewanie, kotłownię gazową i ciepłą wodę.

Adresy miejsc, które udzielają schronienia bezdomnym:

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn
ul. Skłodowskiej- Curie 82-84
tel. (56)623 - 33 - 36

Ośrodek PCK, ul. Szczecińska 13
(miejsca wynajmowane przez MSBM w Toruniu)
tel. (56) 657-22-52

lub

Noclegownia dla Bezdomnych przy Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu
(planowane otwarcie styczeń 2012, tel. (56)623-33-36

Ośrodek PCK, ul. Szczecińska 13
(miejsca wynajmowane przez MOPR w Toruniu)
tel. (56) 657-22-52

Toruński Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych MONAR- MARKOT, ul. Dybowska 1
tel. (56) 657-22-52

T. C. Caritas, ul. Szosa Bydgoska 1
tel. (56) 654 - 05 – 43 (miejsca dla kobiet ofiar przemocy)

Ośrodek PCK, ul. Szczecińska 13
(miejsca zarezerwowane przez MOPR w sytuacji wykorzystania innych zaplanowanych miejsc)
Współpraca: za: um.torun.pl

Zdjęcia

  • Jak pomóc osobom bezdomnym?
Moje Miasto Toruń, to serwis społecznościowy, który jednoczy mieszkańców Torunia. Piszemy o tym co nas boli, cieszy oraz dzielimy się więcej »
redakcja
Autor:redakcjagg: GG109330

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać