drukuj

Jak się nauczyć występować publicznie? Oni pomogą!

Jak nauczyć się występować publicznie?
Czy można nauczyć się zostać profesjonalnym mówcą czy należy mieć do tego wrodzony talent? Jak ćwiczyć wystąpienia? Jak walczyć ze stresem? Na co należy zwrócić uwagę? Na te pytania odpowiada Klub Toruń Toastmasters.

Pierwszy klub Toastmasters powstał 22 października 1924r. w Kalifornii. Założył go Ralph Smedley. Początkowo spotkania wyglądały inaczej niż te współczesne, kiedyś mówcy spotykali się przy długim stole i po prostu prowadzili konwersacje. Z czasem narzucono stałą agendę spotkań, wyznaczono osoby funkcyjne. Co ważne, stowarzyszenie Toastmasters International ma już niemal stuletnią tradycję, dzięki czemu możemy bazować na bogatym doświadczeniu. Obecnie kluby funkcjonują w prawie 120 krajach, istnieje ponad 14 000 klubów. Cieszymy się, że ideę Toastmasters możemy promować również w naszym mieście Toruniu.

Toastmasters to nie tylko cotygodniowe spotkania, to całoroczna praca nad szlifowaniem umiejętności wystąpień publicznych i liderstwa. Dwa razy do roku organizujemy konkursy mów i ewaluacji na poziomie klubowym, rejonowym oraz ogólnopolskim. Kluby, które prowadzą spotkania w języku niemieckim czy angielskim mają możliwość startowania w zawodach europejskich lub ogólnoświatowych. Dodatkowo organizujemy też szkolenia, na które zjeżdżają Toastmasterzy z całej Polski, aby dzielić się doświadczeniem. Najbliższe, pod koniec stycznia odbędzie się w Łodzi.

Spotkania Klubu Toruń Toastmasters odbywają się w każdą środę o godz. 18:00 w sali nr 1 lub 288 Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK.

W klubie Toastmasters na spotkaniach pełnimy następujące funkcje:

• Toastmastera Wieczoru – to gospodarz spotkania, osoba, która dba o jego właściwy przebieg, wybiera główny temat i wokół niego prowadzi całe spotkanie.

• Mówcy – to osoby, które wcześniej przygotowują się do swoich wystąpień na podstawie podręcznika kompetentnego mówcy, realizując kolejne punkty ścieżki pozwalającej stać się mistrzem wystąpień publicznych.

• Oceniającego – jego zadaniem jest przedstawienie konstruktywnej krytyki mowy. Co ważne, nie zwraca uwagi tylko na złe części, podkreśla to, co było dobre i pokazuje jak jeszcze można popracować nad mową, aby była lepsza.

• Chronometrażysty – to członek Klubu odpowiedzialny za liczenie czasu wypowiedzi. Za pomocą kartek symbolizuje na jakim etapie przemówienia jesteśmy.

• Kontrolera Płynności – jego zadaniem jest zwrócenie uwagi przemawiającemu na niepotrzebne pauzy oraz niepotrzebne dźwięki np. „hmmm", „uuummm", „yyyyy" ­ kiedy coś takiego wychwyci używa swojego atrybutu: dzwoneczka.

• Gramatyka – dba o właściwe posługiwanie się językiem polskim, o przestrzeganie reguł gramatycznych, rozwija nasze słownictwo.

• Moderatora gorących pytań – prowadzi sesję wystąpień improwizowanych.

Chcesz zobaczyć jak wyglądają nasze spotkania? Wykonaj pierwszy krok: odważ się przyjść!
Więcej informacji: toastmasters.torun@gmail.com lub www.facebook.pl/ToastmastersTorun

Zdjęcia

  • Jak nauczyć się występować publicznie?
mikesz
Autor:mikesz

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać