drukuj

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata

Chrystus Król

Fot. Internet

Ostatnia Niedziela roku liturgicznego to święto Króla Królów i oczekiwanie Jego przyjścia... Ale o co chodzi?

Właśni kończy się rok dla chrześcijan (a dokładniej mówiąc Katolików). W tym roku ostatnia niedziela roku przypada 20. listopada i jest świętem ku czci Chrystusa Króla. W Toruniu nawet jeden z kościołów jest pod wezwaniem Chrystusa Króla i znajduje się przy ulicy Bażyńskich 19. Czasy królów tak właściwie na świecie już przeminęły, monarchie przetrwały już tylko w nielicznych krajach (np. Anglia, Hiszpania), ale w zasadzie nie mają już większego wpływu na życie społeczne, co więc w dzisiejszych czasach oznacza tytuł Króla?
Jak to zwykle bywa trzeba zacząć o początku... "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię." (Rdz 1.1) i generalnie urządził ją po swojemu, a potem "Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę." (Rdz 1, 27).
No i oczywiście można by tak długo opowiadać (tak 1500 stron maszynopisu), ale kto chce może zajrzeć do Biblii. Wróćmy do tematu Królowania, czym ono jest w rozumieniu katolików. Ustalmy może gdzie leży Jego Królestwo:
„Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd» (J 18,36).
Wygląda, że skoro Królestwo nie jest z tego świata, a więc nie ma granic na planecie Ziemia, więc czym ono jest?
"Bo królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym." (Rz 14,17) «Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; (21) i nie powiedzą: "Oto tu jest" albo: "Tam". Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest» (Łk 17:21) "Albowiem nie w słowie, lecz w mocy przejawia się królestwo Boże." (1 Kor 4,20)
O jaką moc chodzi?
„Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego!Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». (J 20, 22-23)."Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło jedno z tych małych." ( Mt 18:14)

Właśnie zorientowałem się, że wchodzę w teologię, choć teologiem nie jestem, nie chcąc więc czegoś źle powiedzieć, lub w błąd wprowadzić odnośnie tego jak Bóg Króluje powiem tylko, że:

„Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi." (Mt 28, 18)
„Królowie ziemi powstają i władcy spiskują wraz z nimi przeciw Panu i przeciw Jego Pamazańcowi:(...)Śmieje się Ten, który mieszka w niebie, Pan się z nich naigrawa (...) (Ps 2, 2-4)

Podsumowując królestwem Boga jest serce człowieka:
"Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was?" (1Kor 3:16)
Jeśli tylko człowiek Go tam wpuści:
„Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną." (Ap 3:20)

Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej o Królu Wszechświata chrześcijan, może obejrzeć ten krótki filmik (3min):

http://vimeo.com/11000549

Ja idę świętować :) 

Zdjęcia

  • Chrystus Król
Informatyk-programista
Krzysztof.D.Ryba
Autor:Krzysztof.D.Ryba

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
Roseliane
Roseliane wt., 2011-11-22 15:53

dlaczego taki temat pojawia

dlaczego taki temat pojawia się w dziale Studenci?  Portal powinien unikać tendencyjnych artykułów i szanować różnorodność religijną potencjalnych czytelników. Od takich "postów" są odpowiednie portale i fora. 

romulus
romulus śr., 2011-11-23 15:46

a co ci wadzi? Każdy ma prawo

@Roseliane:

a co ci wadzi? Każdy ma prawo pisać na dowolny temat