drukuj

Posłać dziecko do przedszkola. Gdzie i za ile?

Przedszkole

Fot. Lech Kamiński

Dobra wiadomość dla rodziców, którzy dopiero chcą się zdecydować na posłanie dziecka do przedszkola. Są jeszcze wolne miejsca. Ale co z opłatami po przyjęciu przez miasto nowej uchwały?
Wydział Edukacji UMT sprawdził, jak funkcjonuje nowy sposób naliczania opłat w miejskich placówkach przedszkolnych. Okazało się, że odpłatność za przedszkole spadła w przypadku 6- i 7-godzinnego korzystania przez dzieci z opieki przedszkolnej, a przy 8-godzinnym pobycie jest prawie taka sama. Wzrosła jednak w przypadku 9- i 10-godzinnego pobytu.

Obecnie do toruńskich przedszkoli uczęszcza 6 340 dzieci. O prawie 500 więcej niż w ubiegłym roku. W przedszkolach miejskich i oddziałach całodziennych w szkołach podstawowych z opieki korzysta 2 403 dzieci. 25 z nich spędza w placówce do pięciu godzin. Wówczas rodzice nie ponoszą odpłatności. Odpłatność miesięczna za pobyt dziecka w przedszkolu obniżyła się w przypadku korzystania przez dziecko z pobytu przez 6 i 7 godzin

Jak zmieniły się opłaty?

z 6 godzin korzysta 293 dzieci (opłata miesięczna: 48,30 zł)z 7 godzin korzysta 761 dzieci (opłata miesięczna: 96,60 zł)

Najwięcej, bo aż 833 dzieci, korzysta z pobytu w przedszkolu przez 8 godzin dziennie. W tym przypadku opłata jest porównywalna z rokiem ubiegłym i wynosi 144,90 zł (było 139.99 zł).

Opłata miesięczna wzrosła w przypadku korzystania przez dziecko z pobytu w przedszkolu przez 9 i 10 godzin dziennie (odpowiednio: 193,20 zł i 241,50 zł). Dzieci korzystających z tej liczby godzin jest jednak niewiele: 420 przez 9 i 71 przez 10 godzin.

Są jeszcze wolne miejsca

Jeśli chodzi o wolne miejsca w przedszkolach, to są zarówno w przedszkolach miejskich (38 miejsc dla 5-,6-latków), w placówkach niepublicznych (94 miejsca), jak i w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych (39 miejsc dla 5-,6-latków). Największy wpływ ma na to powstanie nowych placówek, np. na ul. Renklodowej czy Rydygiera. W przyszłych latach sytuacja będzie jeszcze lepsza, gdyż miasto oddaje do użytku nowe placówki: na ul. Moczyńskiego i na Bielawach, a w przyszłym roku rozbudowuje dwie kolejne: na ul. Złotej i na Inowrocławskiej. Ponadto kilka kolejnych przedszkoli niepublicznych jest obecnie w trakcie rejestacji. 
Współpraca: za: um.torun.pl

Zdjęcia

  • Przedszkole
dynia
Autor:dynia

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać