drukuj

Szlachetna Paczka, zostań Super W

Natalia Kaźmierczak: Mimo ogólnopolskiego charakteru, celem programu jest pomoc lokalna.

Fot. Teraz Toruń

Rozmowa z Natalią Kaźmierczak wojewódzkim specjalistą do spraw PR akcji „Szlachetna Paczka"

Opowiedz na początek trochę o historii akcji: kto i od kiedy organizuje takie przedsięwzięcie?
"Szlachetna Paczka" działa od 2001 roku. Akcja stworzona jest od podstaw przez Stowarzyszenie Wiosna, które powołane zostało przez księdza Jacka Stryczka w Krakowie. To właśnie tam "Szlachetna Paczka" została zorganizowana po raz pierwszy.
Szlachetna paczka polega na mądrym pomaganiu. Co to oznacza w praktyce?
"Szlachetna Paczka" jest jednym z wielu przedsięwzięć Wiosny, a wszystkie je łączy jedna idea mądrej pomocy. „Mądrze pomagać" to znaczy pomagać konkretnie, bezpośrednio i sensownie. Wolontariusze w trakcie rozmów z rodzinami dowiadują się co jest dla nich najbardziej potrzebne. Żywność i środki czystości są najczęściej wymieniane, jest to pierwsza potrzeba większości z nich. Jednakże "Szlachetna Paczka" pragnie poprzez akcję realnie pomóc, by nie była to tylko pomoc doraźna, ale rzeczywiście zmieniła – poprawiła sytuację rodziny. Czasami lodówka czy pralka jest największą potrzebą, która sprawia, że podnosi się poziom życia biednych rodzin. Czasami natomiast wystarczą ciepłe buty i koce, bo tylko to wystarczy starszej kobiecie by wygodnie i bezpiecznie przeżyć zimę. Chodzi o to by odkryć, co dla danej rodziny jest ważne, by każdą z nich zająć się indywidualnie.
Kim jest Super W?
"Szlachetna Paczka" to system czterech elementów, bez których nie mogłaby być skutecznie przeprowadzona akcja. Przede wszystkim niezbędni są wolontariusze, których Wiosna określa mianem superbohaterów. Nasi Super W poświęcają bezinteresownie swój czas by odnajdywać biedne rodziny, odwiedzać je, wprowadzić informację do bazy rodzin, a na koniec dbać by rodziny, którymi się opiekuje odnalazły darczyńców.
Wiem, że w akcję można się włączyć na kilka sposobów. Jakie to sposoby?
Z momentem otwarcia bazy rodzin, która w tym roku wystartowała 20 listopada, czekamy na darczyńców, czyli osoby, które pragną zmienić życie innych poprzez przygotowanie świątecznej paczki. Paczkę można przygotować indywidualnie lub ze znajomymi, może to zrobić każdy urząd, instytucja, firma, czy nawet szkoła. Najważniejsze, że wybrana rodzina otrzyma wszystko czego potrzebuje. Wszystkie informacje jak przygotować paczkę znaleźć można na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl. Do "Szlachetnej Paczki" można również dołączyć jako nasz dobroczyńca dokonując wpłaty na konto akcji (numer konta: 12 1940 1076 3054 3319 0000 0000, tytułem: Szlachetna Paczka 2010) lub wysyłając sms o treści Paczka na numer 72510 (2,44 zł z VAT we wszystkich sieciach). Dzięki finansowemu wsparciu akcji możemy rozwijać akcję w kolejnych rejonach i pomagać większej ilości rodzin.

Zdjęcia

  • Natalia Kaźmierczak: Mimo ogólnopolskiego charakteru, celem programu jest pomoc lokalna.
"Teraz Toruń" - to najbardziej lubiany przez torunian tygodnik miejski. Wydawany w czwartki, w nakładzie 20 tysięcy egzemplarzy więcej »
Teraz Toruń
Autor:Teraz Toruńgg: GGtelefon: 510026810 - reklama

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać