drukuj

W Toruniu pojawi się wypożyczalnia rowerów

Wypożyczalnie rowerów istnieją w wielu miastach Polski np. w Rzeszowie
Wypożyczalnia rowerów to coraz popularniejsze rozwiązanie. Teraz także Toruń dołączy do miast posiadających rower miejski.
Miasto chce, aby bezobsługowa wypożyczalnia rowerów ruszyła w Toruniu od 2013 roku. Planowanych jest około 150 rowerów zlokalizowanych na stacjach w całym mieście. W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 160 tys. zł.

- Rozpoczynamy wyścig po rowery – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Chcielibyśmy by pierwszy sezon był w 2013 roku i podejmujemy taką próbę. Wszczynamy procedury przygotowawcze. Pójdziemy w ślady takich miast jak Wrocław, Poznań, Opole czy Warszawa i będziemy chcieli przeprowadzić to w formie udziału finansowego miasta z dopłatą ze strony miasta do prowadzenia tej działalności na terenie Torunia. Mamy zabezpieczone środki finansowe w wysokości 160 tys. zł. Projekt dotyczy czterech sezonów. Podczas prac współpracować będziemy ze Stowarzyszeniem Rowerowy Toruń.

W mieście może znajdować się 10 - 20 stacji rowerowych będących praktycznie automatycznymi parkingami rowerowymi z 150 - 300 stojakami, w których możemy pobrać i oddać około 150 rowerów. Rowery nie będą zwykłymi modelami, które możemy kupić w sklepie, ale muszą zostać wykonane na zamówienie operatora systemu. Najważniejszą ich cechą będzie możliwość łatwego wypinania i oddawania do stacji - każdy operator stosuje swój własny system.

Rower będziemy mogli wypożyczyć i oddać go z dowolnej stacji. Specjalny system informatyczny dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Aby zachęcić użytkowników do korzystania w większości systemów pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Jeśli czas ten przekroczymy, system pobierze opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu. Rower można wypożyczyć po zarejestrowaniu się w serwisie oraz dokonaniu niezbędnych opłat. Płatności mogą być dokonywane za pośrednictwem strony internetowej (przelewy) oraz bezpośrednio w stacji rowerowej kartami płatniczymi oraz zbliżeniowymi.

Przykładowe opłaty za wypożyczenie:
Jednorazowa zwrotna opłata inicjalna - 20 zł 1 – 20 minut – 0 zł21 – 60 minut – 1 złdruga godzina - 3 złtrzecia godzina – 5 złczwarta i każda kolejna godzina – 7 zł

- W wielu miastach, gdzie funkcjonują już wypożyczalnie, rowery stały się alternatywna formą transportu – mówił dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Jarosław Więckowski. – Chcemy, żeby stacje, gdzie będzie można wypożyczyć rowery, znajdowały się w różnych częściach miasta, a także np. przy galeriach handlowych.

Finansowanie projektu zostało rozłożone na lata 2013-2016. W budżecie Gminy Miasta Torunia, zabezpieczono środki na realizację tego zadania:

160 tys. zł na 2013 rok230 tys. zł na 2014 rok230 tys. zł na 2015 rok160 tys. zł na 2016 rok.

Informacja nadesłana

Zdjęcia

  • Wypożyczalnie rowerów istnieją w wielu miastach Polski np. w Rzeszowie
Moje Miasto Toruń, to serwis społecznościowy, który jednoczy mieszkańców Torunia. Piszemy o tym co nas boli, cieszy oraz dzielimy się więcej »
redakcja
Autor:redakcjagg: GG109330

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać