drukuj

Zrozumieć ubytek słuchu

ZROZUMIEĆ UBYTEK SŁUCHU
Artykuł opisuje symptomy świadczące o ubytku słuchu, informuje na czym polega ubytek słuchu, jakie są jego konsekwencje i jak poradzić sobie z tym problemem.

Kwestia uszkodzenia słuchu i problemy z tym faktem związane dotykają dziś wielu ludzi w różnym wieku. W większości przypadków niedosłuchy postępują bardzo wolno, w związku z czym bardzo trudno w porę dostrzec problem. Zazwyczaj to najbliższe otoczenie osoby dotkniętej niedosłuchem jako pierwsze zauważa ten fakt. Jeżeli często prosisz rozmówców o powtórzenie tego, co powiedzieli, przekręcasz słowa, najprawdopodobniej jest to związane z ubytkiem słuchu. Wiele osób z uszkodzonym słuchem ustawia coraz większą głośność telewizora, ma problemy z rozmową przez telefon oraz trudności w usłyszeniu dzwonka do drzwi lub innych sygnałów ostrzegawczych. Wraz z pogłębieniem się niedosłuchu, zaczynają się coraz większe problemy ze zrozumiałością mowy. Gdy rozmowa odbywa się w hałaśliwym otoczeniu, osoba z niedosłuchem musi włożyć w jej zrozumienie dużo wysiłku i maksimum koncentracji. Ubytek słuchu nie boli, ale znacznie pogarsza jakość i komfort życia. Osoby dotknięte niedosłuchem często rezygnują ze spotkań towarzyskich, kontaktów ze znajomymi, wyjść do teatru czy kościoła. Narasta w nich poczucie wyobcowania, wstydu, frustracji, co może prowadzić nawet do depresji. Jeżeli zauważyłeś u siebie któryś z wyżej wymienionych symptomów, czas najwyższy to sprawdzić i wybrać się na badanie słuchu. Dzięki badaniu lekarz laryngolog będzie mógł stwierdzić, jaka jest przyczyna niedosłuchu. Wyróżnia się zasadniczo dwa typy ubytków słuchu.

Przewodzeniowy ubytek słuchu związany jest z zaburzeniami w obrębie ucha zewnętrznego lub/i środkowego. Przyczynami mogą być np. nadmiar woskowiny, infekcje ucha, perforacje, czyli ubytki w błonie bębenkowej, otoskleroza (zaburzenia ruchliwości kosteczek słuchowych). Taki niedosłuch często może być wyleczony farmakologicznie lub za pomocą interwencji chirurgicznej.

Nerwowo-czuciowy ubytek słuchu związany jest z dysfunkcją ślimaka, jak i również nerwu słuchowego oraz wyższych ośrodków słuchu. W większości przypadków przyczyną tego niedosłuchu jest zaburzenie funkcjonowania komórek słuchowych związane ze starzeniem się organizmu lub/i przebywaniem w hałasie. Tego typu ubytku słuchu nie można wyleczyć za pomocą leków lub operacji. Pomóc natomiast mogą odpowiednio dobrane i ustawione aparaty słuchowe. Dzięki nim osoba dotknięta ubytkiem słuchu słyszy większość dźwięków tak, jak normalnie słysząca osoba. W dzisiejszych czasach aparat przestał być dużą, uciążliwą protezą. Zdziwisz się, jak małe i dyskretne mogą być to urządzenia. Zastosowana cyfrowa technologia sprawia, że przetwarzany dźwięk jest czysty i ma w pełni naturalną barwę. 

Jeżeli chcesz sprawdzić swój słuch, już dziś umów się na badanie słuchu. Można je wykonać bezpłatnie w placówce AUDIOLUX, mieszczącej się przy ul. Dziewulskiego 12 paw. 386 (I piętro) w Toruniu. Zapraszamy tel. 512-188-390

 

Zdjęcia

  • ZROZUMIEĆ UBYTEK SŁUCHU
asip1
Autor:asip1

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać