drukuj

City Bus Airport-Toruń

City Bus Airport-Toruń

Fot. Paweł Gulewski

O Metropolii Bydgosko-Toruńskiej mówi się wiele i mówią wszyscy. Nam torunianom niezwykle zależy na jej powstaniu.Wystarczy prześledzić ostatnie artykuły prasowe by stwierdzić, że nie było polityka, samorządowca i speca od zagadnień metropolitalnych rodem z Torunia, który nie lobbował by za wspólną metropolią.

Zauważyłem, że mamy skłonność (autor tego felietonu nie jest wyjątkiem) do mówienia o trudnych, sąsiedzkich relacjach w sposób bardzo abstrakcyjny, pomijając przy tym sprawy, które na co dzień stanowią nie lada problem dla mieszkańców obu miast.

Dzięki ostatniemu najazdowi braci Irlandczyków na nasze miasto oraz głosom kilku przyjaciół zdałem sobie sprawę z jednego ważnego problemu.Otóż, co z tego, że mamy pod samym nosem, bo w Bydgoszczy, fajny port lotniczy, jeżeli nie możemy się tam sprawnie dostać?

Co prawda na krótki czas trwania Euro "Veolia" uruchomiła połączenie, to jednak brakuje nam stałego, szybkiego i bezprzesiadkowego autobusowego łącznika.

Dlatego też, jak najszybciej powinniśmy zacząć prace nad uruchomieniem takiej linii autobusowej.
To co jeszcze bardziej powinno nas do tego zmotywować, to zamiary OLT Experss. Już od 2 lipca ten nowy gracz na rynku przewozów lotniczych zaoferuje połączenie Bydgoszcz - Kraków. A od 29 października br. OLT uruchomi również siatkę nowych połączeń międzynarodowych. Do tego dochodzą dotychczaswe loty świadczone przez Ryanair. Wszystko wskazuje na to, że Port Lotniczy w Bydgoszczy będzie obsługiwał coraz więcej pasażerów. W tym tych z Torunia i okolic.

Z naszego punktu widzenia zagwarantowanie szybkiej komunikacji autobusowej z bydgoskim lotniskiem stanowi priorytet. Można sobie wyobrazić, że władze Torunia podpisują umowę z którymś z doświadczonych przewoźników (np. z Veolią), na obsługę takiej linii.

"City Bus Airport-Toruń" mógłby odjeżdżać z Dworca Autobusowego w centrum Torunia i dalej jechać przez Solec Kujawski, omijając zakorkowaną od strony ul. Fordońskiej Bydgoszcz. To wymagałoby ścisłej współpracy z Zarządem Portu, bo oni wiedzą najlepiej jakie loty mają największe obłożenie.

Na tym etapie zapewne trudno jest przesądzić o rentowności "City Bus Airport-Toruń". Ale nie wyobrażam sobie, by 200 - u tysięczne miasto nastawione na turystykę i mające ambicje biznesowego i kulturalnego centrum regionu, mogło sobie pozwolić na brak takiego rozwiązania.

Rozmowy w tej sprawie powinniśmy prowadzić także z władzami Bydgoszczy oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jest wiele przykładów miast, które mają podobne rozwiązania komunikacyjne. Bergamo - satelickie lotnisko Mediolanu jest doskonale połączone z centrum miasta. Nie wspomnę już o świetnie skomunikowanym lotnisku JFK w Nowy Jorku i kursujących tam Shuttle'ach.

Sprawa wymaga działań. Jej pozytywny finał powinien być w interesie zarówno Prezydenta Torunia i nas radnych. Już niedługo można spodziewać się wniosku o zwołanie właściwych komisji Rady Miasta Torunia w tej sprawie. Mam nadzieję, że od jesieni nowoczesny Toruń dorobi się nowoczesnego połączenia z nowoczesnym Portem Lotniczym w Bydgoszczy. A "City Bus Airport-Toruń" trwale umocni nasze związki z Bydgoszczą. 

Foto: Łukasz Balcerzak  

Zdjęcia

  • City Bus Airport-Toruń
Radny Rady Miasta Torunia, dzięki poparciu mieszkańców Mokrego, Jakubskiego, Rubinkowa, Grębocina i Bielaw. Urodzony w Toruniu (1981 więcej »
Paweł Gulewski
Autor:Paweł Gulewski

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
kwark.powabny
kwark.powabny pt., 2012-06-29 15:46

Takie właśnie argumenty powinny padać w dyskusji o metropolii.

Takie właśnie argumenty powinny padać w dyskusji o metropolii. Rozmowy powinny dotyczyć konkretnych, dobrze określonych inwestycji. Metropolię powinniśmy tworzyć na zasadzie negocjacji - przekonywania Bydgoszczan że dana inwestycja jest korzystna dla nich. A jestem pewien że rozwój lotniska jest kluczowy dla rozwoju Bydgoszczy.

kwark.powabny
kwark.powabny pt., 2012-06-29 15:54

tramwaj do Portu Drzewnego zniechęca bydgoszczan do Torunia

Niestety, niektóre toruńskie działania dają skutek wręcz odwrotny. Przykład - do tej pory nie została wykorzystana szansa na wygodne połączenia kolejowe z portem lotniczym w ramach BiT City. Zamiast tego chcemy budować słynny tramwaj do Portu Drzewnego. To wręcz zaprzecza idei projektu i dezintegruje Bydgoszcz i Toruń. Chyba nikt na poważnie nie sądzi że z tramwaju korzystać będą bydgoscy studenci WSKSiM? Musieliby robić pętlę przez centrum Torunia żeby ostatecznie zawrócić w stronę Bydgoszczy! A taka właśnie scenka jest przedstawiona w filmie promocyjnym "BiT City".

Takie wykorzystanie (wspólnych!) środków projektowych "BiT City" tylko potęguje (i słusznie) niezadowolenie bydgoszczan i ich niechęć do współpracy z Toruniem.

krajan
krajan sob., 2012-06-30 22:55

Megalomania

"Brak mądrych decyzji ma negatywne, policzalne skutki. Może w końcu ktoś je policzy. Wyszło, że PKB kuj-pomu jest rocznie niższy o ok 1,7 miliarda PLN niżby mógł. O tyle mniej więcej PKB mógłby być wyższy gdyby miał dynamikę na poziomie średniej krajowej. To są straty państwa, samorządów, firm, spore grono bezrobotnych. Prędzej czy później zacznie ktoś to liczyć. Lepiej prędzej.

Tyle się mówi o dodawaniu potencjałów w przypadku dupolu, ale w ostatnich latach z tego dodawania potencjałów wyszła ujemna dynamika PKB, najgorsza w całym kraju. Może lepsze jednak jest dodawanie potencjałów otoczenia głównego miasta do potencjału głównego miasta? Może decyzje i inwestycje są jednak bardziej racjonalne? Może z punktu widzenia największego miasta widać najwięcej realnych problemów. Może z poziomu średniego miasta widać po prostu średnio? Niewiele poza własne rogatki?

Wyniki kuj-pomu kompromitują koncepcję dupolu bardziej niż najbardziej zawzięci krzykacze z Bydgoszczy. Pokażcie dobre projekty, dobre wyniki, to ludzie nie będą słuchali krzykaczy. Może nawet już ich nie będzie."

fot. Arkadiusz Wojtasiewicz Ag
zniesmaczony
zniesmaczony wt., 2012-07-03 10:42

Nie podoba mi się zachowanie

Nie podoba mi się zachowanie pana gulewskiego i radnych platformy toruńskiej. Specjalnie założyłem konto na mm żeby dać temu wyraz. Kolega podesłał mi pana wpisy na facebooku i wypowiedzi w nowościach. Wynika z nich, że to radni Plaformy wymyślili ten temat. A to jest minięcie się z prawdą. Temat wymyślił doktorant socjologii antonowicz dominik. Temat wykreował pan Sakaus z Teraz Toruń, a pan Gulewski też się wypowiedział w gazecie, bo widziałem. I tak to wygląda naprawdę.

Paweł Gulewski
Paweł Gulewski wt., 2012-07-03 12:03

Wyjasnienie

To może wyjaśnię, jak to było, w ten sposób unikniemy niepotrzebnych dyskusji. Informację/propozycję zajęcia się temat dostałem od Dominika Antonowicza. Ustaliliśmy sposoby działania oraz powiedzmy to płaszczyzny, na których będziemy zajmowali się tematem. W związku z tym, że jestem radnym, postanowiłem poinformować moich kolegów o całej tej sprawie. Wspólnie zdecydowaliśmy, że złożymy wniosek o posiedzenie Komisji Gospodarki Przestrzennej oraz Komisji Infrastruktury. Zwłaszcza, że to zagadnienie wpisuje się w naszą ostatnią aktywność dotyczącą spraw metropolitalnych.  W międzyczasie opublikowałem na łamach TT swój felieton obok tekstu autorstwa Redaktora Sakałusa i dr Antonowicza. Dodatkowo w tej sprawie odbyło się spotkanie Wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego oraz Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego. Po publikacji felietonów otrzymałem pozytywne sygnały, m.in.od przedstawicielu Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Taka była sekwencja wydarzeń. Sądzę również, że dla dobra sprawy powinniśmy skupiać się raczej na jak najszerszym zainteresowaniu sprawą innych instytucji oraz np. radnych. Dodam też, że trudno mi odpowiadać za sformułowania pojawiające się w innych mediach, czy na portalach społecznościowych, które mogą w różny sposób identyfikować inicjatora/ inicjatorów działań. Mimo tego, że głównym motywem złożenia Przez Pana konta na mmtorun, było wyrażenie tej konkretnej opinii, to mam nadzieję, iż pozostanie Pan z nami dłużej i będziemy mogli razem rozmawiać o problemach i wyzwaniach stojących przed naszym pięknym miastem. Dziękuję za Pański głos i serdecznie pozdrawiam