drukuj

Żywa Biblioteka

Żywa Biblioteka
Data wydarzenia
23 kwietnia 2010, godz. 09:00 - 23 kwietnia 2010, godz. 15:00
Miejsce
Bilet
wstęp wolny

Żywe książki ponownie w Toruniu

Najpierw prelekcja na temat tolerancji i praw człowieka a potem spotkania z niecodziennymi książkami - tak będzie wyglądać druga edycja Żywej Biblioteki. Impreza odbędzie się 23 kwietnia w Filii nr 1 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu przy ul. Jęczmiennej 23.

- W ramach Żywej Biblioteki udostępnimy czytelnikom "żywy księgozbiór" - przedstawicieli środowisk i grup społecznych, które zwykle postrzegamy przez pryzmat stereotypów i uprzedzeń - mówi Przemek Szczepłocki z Pracowni Różnorodności, która wspólnie z Książnicą Kopernikańską w Toruniu organizuje wydarzenie. - Ludzie, z którymi spotkamy się 23 kwietnia często zmagają się z dyskryminacją, a nawet wykluczeniem ze względu na wiek, kolor skóry, niepełnosprawność, sytuację materialną, pochodzenie etniczne, orientację seksualną lub wyznawane poglądy. Wierzymy, że spotkania z "żywymi książkami" to doskonała okazja, by ujrzeć w "innym" drugiego człowieka.

Organizatorzy zadbali o to, by lista "tytułów" z katalogu Żywej Biblioteki odpowiadała aktualnym potrzebom i wpisywała się w lokalny kontekst społeczny. W Filii nr 1 spotkamy się m.in. z buddystą, wyznawcą judaizmu, niewidomym, osobą transseksualną oraz osobą pochodzenia azjatyckiego. - Chcemy pokazać torunianom, że świat jest złożony, a ludzie - różnorodni - i że tej różnorodności nie musimy się obawiać - mówi Marek Jurowski z Książnicy Kopernikańskiej.

Imprezę rozpocznie o godz. 9.00 prelekcja poświęcona prawom człowieka. Od 10.00 do 15.00 będą trwać spotkania z "żywymi książkami". Czytelnicy, którzy 23 kwietnia odwiedzą Filię nr 1, mogą liczyć na wsparcie bibliotekarzy, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego tytułu i wyjaśnią zasady funkcjonowania Żywej Biblioteki. Na prelekcję obowiązują zapisy. Organizatorzy proszą, aby zorganizowane grupy z wyprzedzeniem informowały o zamiarze udziału w wydarzeniu.

Pierwsza Żywa Biblioteka w Toruniu odbyła się w październiku zeszłego roku. Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem - z przedstawicielami rozmaitych mniejszości spotkało się kilkadziesiąt osób. Torunianie rozmawiali m.in. z protestantką, wegetarianinem, gejem, lesbijką, anarchistą, ateistą i ortodoksyjną katoliczką.

Żywa Biblioteka została wymyślona w 2000 r. przez młodych ludzi z duńskiej organizacji Stop The Violence. Pierwsze "żywe książki" pojawiły się w 2000 r. na festiwalu w Roskilde. Obecnie w projekcie uczestniczy kilkadziesiąt miast na całym świecie, głównie w Europie i USA. W Polsce są wśród nich m.in. Gdańsk, Wrocław, Toruń i Grudziądz.

Zdjęcia

  • Żywa Biblioteka
Torunianka od lat 15:-)
aionka
Autor:aionkagg: GG7544413

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać